Praktyki w Laboratoriach Naukowych 2023– Zakład Biochemii i Farmakogenomiki WF1A

Praktyki w Laboratoriach Naukowych – Zakład Biochemii i Farmakogenomiki WF1A

Temat

Kontakt do osoby nadzorującej realizację

Liczba Studentów

dla każdego Studenta

Opis prac badawczych w których Student będzie brał udział

Badania in-vitro:  cytotoksyczność, egzosomy

Kontakt: dr W. Olejarz

wioletta.olejarz@wum.edu.pl

1

120

Oznaczanie cytotoksyczności związków o aktywności przeciwnowotworowej.

Wpływ czynników prozapalnych na aktywację komórek śródbłonka oraz profil egzosomów

Badania in-vitro.  Metody immunoenzymatyczne.

Kontakt:  dr hab.. Monika Czerwińska

monika.czerwinska@wum.edu.pl

20

Prowadzenie hodowli linii  komórkowych.  Wykorzystanie metod immunoenzymatycznych w badaniach.

Badania in-vitro: ocenia morfologii komórek.

Kontakt dr Agnieszka Dominiak

agnieszka.dominiak@wum.edu.pl

2

20

Ocena morfologii komórek w   hodowlach nowotworowych i prawidłowych ludzkich linii komórkowych.

Badania u sportowców

Kontakt: dr Andrzej Pokrywka

mgr Sylwia Lewandowska

andrzej.pokrywka@wum.edu.pl

sylwia.lewandowska-pachecka@wum.edu.pl

120

1.Monitoring efektywności treningu sportowego na podstawie diagnostyki badań laboratoryjnych.

2.Wpływ stosowania produktów leczniczych i suplementów diety na wyniki badań antydopingowych

Badania genetyczne, biochemiczne i ankietowe.

Kontakt: dr hab. Małgorzata Wrzosek

malgorzata.wrzosek@wum.edu.pl

2

120

Samodzielne przygotowywanie prób materiału biologicznego do badań.  Podczas stażu student będzie wykonywał analizy genetyczne stosując technikę PCR. Pozna zarówno standardowe techniki PCR z wizualizacją na żelu agarozowym jak również nowoczesne metody jak Real-Time PCR. Będzie przygotowywał mieszaniny reakcyjne do reakcji PCR, dobierał stężenia poszczególnych składników reakcji (buforu, jonów magnezu, dNTP-ów, polimerazy, primerów, sond fluorescencyjnych). Bedzie brał udział w rutynowych analizach genetycznych wykonywanych w Zakładzie Biochemii i Farmakogenomiki w Katedrze Biochemii i Chemii Klinicznej WUM (40 h).  Praktykant/ka będzie weryfikowała udostępnione w czasie praktyk dane kliniczne pacjentów pod kątem ich związku z badanymi wariantami genetycznymi oraz wpływu na procesy biochemiczne i stan zdrowia (10 h). Będzie wykonywał izolację  DNA/RNA metodą kolumienkową, dokona analizy czystości i stężenia wyizolowanego materiału genetycznego (10h). Student będzie dokonywał analizy  zsekwencjonowanego genu laktazy w nietolerancji produktów mlecznych u osób z otyłością (10 h). Będzie przeprowadzał testy Elisa pod kątem stężenia IL-6 i adiponektyny w surowicy krwi (40 h). Będzie analizował wyniki ankiet pacjentów, tworzył medyczne bazy danych i dokonywał tabelaryzacji danych klinicznych pacjentów (10 h).

Badania biochemiczne oraz genetyczne

Kontakt: dr Marta Włodarczyk

marta.wlodarczyk@wum.edu.pl

(UWAGA !!!! TERMIN PRAKTYK:

LIPIEC- WRZESIEŃ 2023)

20

Ocena stężenia wybranych białek w surowicy ludzkiej (metody immunoenzymatyczne). Izolacja RNA z tkanek metodą kolumienkową oraz z wykorzystaniem fenolu i chloroformu. Ocena czystości i stężenia RNA.